SMP crown in Prague

Crown baldness is one of the most common problems faced by men and women after various diseases, both hormonal and genetic. SMP crown (Scalp Micropigmentation) is the most popular hair loss solution in the world!

Our goal is to regain beauty in your hair and to do it at the highest level. Take a step to confidence now!

Why choose us for SMP crown procedure

SMP crown in Prague obrázek 1
SMP is a responsible step, which must be done with a professional and competent team. Our team consists of experienced members whose goal is to achieve the best results for you!
65 (2)

Specialized SMP crown experts

We are a team of professionals, who have been specializing in SMP for many years. Our specialists regularly take part in training sessions, improving their skills.

65 (1)

Tailored solutions for crown baldness

Based on experience, we know that an individual approach to each client is the key to the best result. During studying the client’s history, we find the best solution to solve the problem.

65 (3)

State-of-the-art scalp micropigmentation techniques

Our team is constantly developing, actively exchange experiences. Thanks to this, we always practice new techniques and methods to solve the problem of crown baldness and to make you happy with your hair.

74674

Natural-looking and symmetrical results

Thanks to the careful SMP technique, hair tattooing looks natural and symmetrical. The tattoo is applied in the hairline, adding visual density to hair, due to this it is very difficult to notice the SMP crown.

123 (3)

Minimize appearance of crown hair loss

SMP crown offers you the chance to conceal the effects of hair loss. While we do not recommend microblading for scalp for this specific purpose. SMP crown is the ideal choice to address hair loss concerns and achieve added density.

employee 1 (3)

Proven client satisfaction in SMP crown procedures

Our satisfied clients have already proven by their example that SMP crown is the best solution to hide the problem of hair loss and to bring back beauty to your hair and confidence for you.

SMP crown before and after the procedure

SMP crown in Prague obrázek 1
Our gallery will show you photographs of our clients before and after the SMP crown procedure. See the impressive results for yourself and make sure what the incredible result awaits for you!

Scalp micropigmentation crown hair treatment is a fast and easy way to make your hair look richer and more dense

No need to be ashamed of your hair anymore! Book your SMP crown treatment today and regain your confidence and aesthetics!

SMP hair treatment and reviews from our clients

SMP crown in Prague obrázek 1
Read reviews and opinions from our satisfied clients who have already made SMP crown and reap the benefits of beauty and self-confidence.
Úžasný přístup,. profesionálni studio, skvěle provedená práce. Určitě doporučuji! Hanka.
Hana Turnerova
Hana Turnerova
2023-10-02
Naprostá spokojenost s práci specialistky Elvíry: PMU obočí, rtů a meziřasové linky jsou dokonalé 😍 děkuji mockrát!
Elizaveta Urbanová
Elizaveta Urbanová
2023-07-24
Skoro se nedá slovy popsat, jak spokojená a nadšená jsem. :) Byla jsem u paní Galy na opravě očních linek po jednom nejmenovaném pražském salónu. Už od příchodu se člověk cítí velice příjemně, paní Karina je velice milá, přívětivá, můžete si zde dát i kávu, něco k pití. Vše je moc hezky zařízené, co mě nejvíc potěšilo, je fakt, že se cítíte vítáni a že Vás někdo opravdu poslouchá a snaží se s Vámi přijít na nejlepší možné řešení. Navrhne nějaké varianty, ale nic Vám nenutí, je vidět, že je jednoduše profík. S výsledkem jsem více než spokojená, už nikdy nikam jinam. :) Je skvělé cítit se skvěle. :) Mockrát děkuji!
Eliška Provazová
Eliška Provazová
2023-05-19
Už dlouho jsem neměla z něčeho tak velkou radost jako z permanentního make-upu od GalaStudio Pro. Mám oční linky, obočí i rty a vše vypadá dokonale. Přístup skvělý, útulné prostředí, vše k maximální spokojenosti. Lituji jedině toho, že jsem tak dlouho váhala. Doporučuji, pohled po ránu do zrcadla k nezaplacení 🤩❤️
Barbora Morkusová
Barbora Morkusová
2023-05-02
Děkuji za krásnou práci Elviry ,PM rtů a budu se těšit na další setkání
Iveta Skrivankova
Iveta Skrivankova
2023-04-05
Naprostá spokojenost! Byla jsem první na konzultaci, kde mi paní Gala poradila co by se ke mně nejvíce hodilo. Vybrala mi typ vláskování obočí. Vůbec to nebolelo a můžu říct, že jsem konečně moc spokojená s tím jak vypadá moje obočí. Studio je krásné a personál byl velmi profesionální. Moc děkuji a všem doporučuji❤️🌸
Eliška Gottwaldová
Eliška Gottwaldová
2023-02-17
Toto studio mohu všem vřele doporučit.Útulné místo, profesionální personál a s pernanentním make upek umí kouzla👌😍
Petra Malenínská
Petra Malenínská
2023-01-19
Opět veliké poděkování slečně Gale za skvělou profesionální práci. Tentokrát jsem si nechala dělat korekci horních očních linek a opět perfektní. Od Galy už mám PMU obočí a rtů a jsem velmi spokojená. Děkuji i Karin za milý a vstřícný přístup. Těším se na další návštěvu.
Pavlína Kotoučová
Pavlína Kotoučová
2022-11-14
Eva “Evča” Tomanová
Eva “Evča” Tomanová
2022-11-06
Studio je velmi pěkně a vkusně zařízeno a všichni jsou zde neuvěřitelně profesionální, milí a ochotní. Nechala jsem si udělat pudrové obočí a s výsledkem po korekci jsem velice spokojená. Paní Gala zohlednila všechna moje přání a odvedla skvělou práci. Určitě se budu vracet.
Hana S.
Hana S.
2022-09-22

Cost of SMP hair treatment

SMP crown in Prague obrázek 1
Cost of scalp micropigmentation may always differ slightly depending on the location (on body or head), type and density of tattooing. Also touch up is not included in the price of SMP crown procedure, but we strongly recommend not neglecting touching up after SMP crown procedure.
Permanent makeup
 • Powder eyebrows 4500 czk
 • Interlash eyeliner 3500 czk
 • Watercolor lips 4500 czk
 • Overlay of PMU eyebrows from another salon 5500 czk
Permanent make-up Pro (Top specialist Gala)
 • Eyebrows (powdered eyebrows, threading or a combination) 5500 czk
 • Eyeliner (between the lashes, classic Cat Eye or with a shadow effect) 4000 czk
 • Lower eye line 2500 czk
 • Watercolor lips 5500 czk
 • Correction of permanent makeup for 1-3 months - 50% of the original price
 • Renewal of permanent make-up - 80% of the original price
 • Dermapigmentation - Masking of skin defects od 2000 czk**

  **the price is determined individually according to the area

 • Breast areola tattoo - Areola reconstruction od 4500 czk**

  **the price is determined individually according to the area

 • Trichopigmentation - Hair tattooing od 4000 czk**

  **the price is determined individually according to the area

 • Mini tattoo od 1500 czk**

  **the price is determined individually according to the area

 • Laser removal of permanent makeup 2000 czk/1 sezení
 • Removal/lightening of permanent make-up with a remover 2500 czk/1 sezení
 • Laser tattoo removal od 2000 czk/1 sezení

  **the price is determined individually according to the area

 • Carbon peeling 1800 czk/1 sezení

  package of 4 sessions = 6000 czk

Favorable offers
Package 1+1:
 • When ordering any two zones of permanent make-up with us, you will receive a 10% discount on the total amount (the discount applies only to the main procedures)
Package 3 zones complete:
 • When ordering permanent make-up for eyebrows, eyeliner and lips, you will receive a 15% discount on the total amount (discount only applies to main procedures)

Forget about constant uncertainty and hiding your bald spot!

Book the consultation with our scalp micropigmentation specialist today and consult with a professional.

What is the process of crown SMP procedure

SMP crown in Prague obrázek 1
Before you commit to a scalp micropigmentation treatment, it’s important to get familiar with the process to know what the end results can be. There are 3 main steps to performing SMP treatment and we will now get acquainted with them.
4654654

The consulting and process

After agreeing on the methods and techniques of work, the specialist begins SMP procedure. Scalp micropigmentation lasts several hours, so you won’t have to go to the salon several times, everything will be done in one day.

The procedure is carried out using local anesthesia, so you will not feel any discomfort. After the anesthesia takes effect, the master begins mixing pigments of the client’s individual hair shade so that everything looks natural.

123 (4)

The healing

Over the next few weeks, the pigment will settle in your skin and the incisions will heal. During preparation for the procedure, you will agree on a special schedule and plan for head restoration after the procedure with your cosmetologist. It is very important to follow this plan and in case of any complaints, consult your specialist.

74674

The post-procedure care

After scalp micropigmentation, you should not wet your hair. Taking a shower or swimming in a pool can cause skin irritation or pain. Each point where pigment is left is a little wound into which bacteria can enter. Also avoid shaving with a blade for 15 days and direct sunlight for 30 days after SMP.

FAQ - SMP crown Prague

SMP crown in Prague obrázek 1
Yes, it could be! We also provide some services like female hairline tattoo and beard micropigmentation, that can be combined with SMP.
The pigment used is meant to last 2-5 years and may never fade completely.
There is always a risk of an allergic reaction to the pigment, but to avoid this, appropriate tests are always carried out before the procedure.