Female hairline tattoo in Prague

Women suffer from thinning and hair loss as much as men. However, female hairline tattoo can minimize these imperfections.

It replicates the appearance of thicker hair and low density and brings natural-looking results. With no invasive surgery, complicated rehabilitation, or scarring.

Why choose us for a female hairline tattoo

Female hairline tattoo in Prague obrázek 1
Regardless of the reason for hair loss, we can use the technology of scalp micropigmentation to give your hair back its abundant look and feel attractive again.
65 (2)

Expert female hairline artists

Our team of specialists has extensive experience in this field and can prove their knowledge with several certifications. Their skills and the quality of their work can be confirmed by many satisfied clients.

74674

Tailored and natural designs

We do not apply any generic solutions. However, please be aware that we do not recommend hairline microblading as we believe that the best result can be achieved by relying solely on our experts' aesthetic sense.

65 (3)

Cutting-edge tattoo techniques

We want to offer our clients only the best. That's why we use the most modern techniques when performing hairline tattoos. Our machines are among the best on the market, and we always choose top-quality pigments.

lipstick (1)

Enhanced facial symmetry

With the appropriate execution of hairline tattoos we can solve any facial asymmetries or cover scars. If you have also lost your eyebrows as a result of an illness, we can use a combination of hairline and eyebrow tattoo to tastefully enhance the natural beauty of your face.

123 (3)

Minimized downtime and discomfort

We want you to feel comfortable during the procedure. That's why we use numbing creams and gentle tattoo techniques to make you feel more comfortable. We try to minimize downtime between sessions. We work quickly, but we never do so at the expense of precision work.

employee 1 (3)

Proven client satisfaction

We understand that female balding and hair thinning can be very distressing. We have already helped hundreds of women to regain confidence. Their satisfaction, happiness from the final result, and trust is our greatest reward.

Female scalp micropigmentation - before and after the procedure

Female hairline tattoo in Prague obrázek 1
See examples of our work. Scalp micropigmentation is a simple method to obtain amazing results and help you with incredible look transformation.

Choose camouflage female pattern hair loss in Gala Studio Pro

We offer semi-permanent solutions without harsh surgery and medication!

Scalp micropigmentation for women and reviews from our clients

Female hairline tattoo in Prague obrázek 1
Your satisfaction is our priority. What do our clients think of our work and approach? Read more about their authentic experiences.
Úžasný přístup,. profesionálni studio, skvěle provedená práce. Určitě doporučuji! Hanka.
Hana Turnerova
Hana Turnerova
2023-10-02
Naprostá spokojenost s práci specialistky Elvíry: PMU obočí, rtů a meziřasové linky jsou dokonalé 😍 děkuji mockrát!
Elizaveta Urbanová
Elizaveta Urbanová
2023-07-24
Skoro se nedá slovy popsat, jak spokojená a nadšená jsem. :) Byla jsem u paní Galy na opravě očních linek po jednom nejmenovaném pražském salónu. Už od příchodu se člověk cítí velice příjemně, paní Karina je velice milá, přívětivá, můžete si zde dát i kávu, něco k pití. Vše je moc hezky zařízené, co mě nejvíc potěšilo, je fakt, že se cítíte vítáni a že Vás někdo opravdu poslouchá a snaží se s Vámi přijít na nejlepší možné řešení. Navrhne nějaké varianty, ale nic Vám nenutí, je vidět, že je jednoduše profík. S výsledkem jsem více než spokojená, už nikdy nikam jinam. :) Je skvělé cítit se skvěle. :) Mockrát děkuji!
Eliška Provazová
Eliška Provazová
2023-05-19
Už dlouho jsem neměla z něčeho tak velkou radost jako z permanentního make-upu od GalaStudio Pro. Mám oční linky, obočí i rty a vše vypadá dokonale. Přístup skvělý, útulné prostředí, vše k maximální spokojenosti. Lituji jedině toho, že jsem tak dlouho váhala. Doporučuji, pohled po ránu do zrcadla k nezaplacení 🤩❤️
Barbora Morkusová
Barbora Morkusová
2023-05-02
Děkuji za krásnou práci Elviry ,PM rtů a budu se těšit na další setkání
Iveta Skrivankova
Iveta Skrivankova
2023-04-05
Naprostá spokojenost! Byla jsem první na konzultaci, kde mi paní Gala poradila co by se ke mně nejvíce hodilo. Vybrala mi typ vláskování obočí. Vůbec to nebolelo a můžu říct, že jsem konečně moc spokojená s tím jak vypadá moje obočí. Studio je krásné a personál byl velmi profesionální. Moc děkuji a všem doporučuji❤️🌸
Eliška Gottwaldová
Eliška Gottwaldová
2023-02-17
Toto studio mohu všem vřele doporučit.Útulné místo, profesionální personál a s pernanentním make upek umí kouzla👌😍
Petra Malenínská
Petra Malenínská
2023-01-19
Opět veliké poděkování slečně Gale za skvělou profesionální práci. Tentokrát jsem si nechala dělat korekci horních očních linek a opět perfektní. Od Galy už mám PMU obočí a rtů a jsem velmi spokojená. Děkuji i Karin za milý a vstřícný přístup. Těším se na další návštěvu.
Pavlína Kotoučová
Pavlína Kotoučová
2022-11-14
Eva “Evča” Tomanová
Eva “Evča” Tomanová
2022-11-06
Studio je velmi pěkně a vkusně zařízeno a všichni jsou zde neuvěřitelně profesionální, milí a ochotní. Nechala jsem si udělat pudrové obočí a s výsledkem po korekci jsem velice spokojená. Paní Gala zohlednila všechna moje přání a odvedla skvělou práci. Určitě se budu vracet.
Hana S.
Hana S.
2022-09-22

How much does female scalp micropigmentation cost

Female hairline tattoo in Prague obrázek 1
The cost of the procedure depends on the extent of the area to be treated and the time required. Find the overview below.
Permanent makeup
 • Powder eyebrows 4500 czk
 • Interlash eyeliner 3500 czk
 • Watercolor lips 4500 czk
 • Overlay of PMU eyebrows from another salon 5500 czk
Permanent make-up Pro (Top specialist Gala)
 • Eyebrows (powdered eyebrows, threading or a combination) 5500 czk
 • Eyeliner (between the lashes, classic Cat Eye or with a shadow effect) 4000 czk
 • Lower eye line 2500 czk
 • Watercolor lips 5500 czk
 • Correction of permanent makeup for 1-3 months - 50% of the original price
 • Renewal of permanent make-up - 80% of the original price
 • Dermapigmentation - Masking of skin defects od 2000 czk**

  **the price is determined individually according to the area

 • Breast areola tattoo - Areola reconstruction od 4500 czk**

  **the price is determined individually according to the area

 • Trichopigmentation - Hair tattooing od 4000 czk**

  **the price is determined individually according to the area

 • Mini tattoo od 1500 czk**

  **the price is determined individually according to the area

 • Laser removal of permanent makeup 2000 czk/1 sezení
 • Removal/lightening of permanent make-up with a remover 2500 czk/1 sezení
 • Laser tattoo removal od 2000 czk/1 sezení

  **the price is determined individually according to the area

 • Carbon peeling 1800 czk/1 sezení

  package of 4 sessions = 6000 czk

Favorable offers
Package 1+1:
 • When ordering any two zones of permanent make-up with us, you will receive a 10% discount on the total amount (the discount applies only to the main procedures)
Package 3 zones complete:
 • When ordering permanent make-up for eyebrows, eyeliner and lips, you will receive a 15% discount on the total amount (discount only applies to main procedures)

We can determine the exact price for you based on a consultation

Contact us so we can find the optimal solution together.

What is the process of a woman's hairline tattoo

Female hairline tattoo in Prague obrázek 1
Do you wonder what to expect from the procedure? Are you afraid or worried about it? We will guide you through it step by step.
4654654

The process

Before the micropigmentation artist proceeds to the actual tattooing, she locally applies a special anesthetic cream. This will numb the treated area so that you do not experience any discomfort during the procedure. The procedure consists of applying pigment to the subcutaneous tissue. The specialist uses a very thin needle. It is possible to either use a single needle or use a device that has multiple needles.

The technician chooses the proper equipment depending if she needs to recreate each strand or embed many dots of pigment to make them look like hair follicles. She continues to apply pigments until she achieves the desired effect of greater hair density.

At the end, she will explain how to take care of the tattoo and make an appointment for your next session. It is quite common for scalp skin camouflage to be split into up to 3 sessions. Repeated application of pigment is even desirable for a natural-looking result. This way we can insert it into several layers and ensure its well blending.

123 (4)

The healing

This type of procedure does not require any complicated recovery. For most people, it is possible to return to work the same day or a few days after. Immediately after the procedure, the scalp may be reddened. This redness is a perfectly normal reaction of the body to pigment, which it perceives as a foreign substance.

However, the redness will subside within 2-3 days. During this period you may use headwear if it makes you feel more comfortable. The entire healing process after scalp micropigmentation is similar to that of a sunburn or tattoo and takes usually around 7-10 days. There will be tiny scabs and dry skin which may be causing itching. Keeping the area clean and dry is essential.

74674

The post-procedure care

Keep in mind several tiny perforations were made to deposit the pigment into the skin’s top layers. Therefore you’ll want to treat your scalp as an open wound. Following a few simple instructions can ensure proper healing and prevent pigment fading.

FAQ - female tattoo hairline Prague

Female hairline tattoo in Prague obrázek 1
What questions do you ask us most often about micropigmentation? Here are some of them.
We use numbing creams before the treatment. The needles we use to deposit the pigment are very thin and do not reach as deep under the skin as in the case of standard tattoos. It is possible to feel a slight discomfort during the procedure. However, it is not a painful procedure.
Possible risks come with using an unlicensed or inexperienced practitioner. The most common are allergic reactions to the pigments, infection from unsterilized needles, and the undesirable appearance of the tattoo. To avoid these risks choose a licensed scalp micropigmentation artist who takes necessary precautions and uses high-quality pigment. If you have allergies, discuss them with your technician beforehand.
Luckily, there’s no downtime needed after a session. However, during the first two weeks, you should avoid swimming and staying in direct sunlight completely. This will help the scalp heal and pigment settle. It will also prevent it from fading. At the same time, we always recommend protecting the tattoo from UV rays with a high-SPF sunscreen or at least a head covering.